Panasonic 470μF Electrolytic Capacitor 35V dc, Through Hole - ECA1VAM471X
RS Stock No.: 865-0530Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1VAM471X
Capacitance
470µF
Voltage
35V dc
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
550mA
Tolerance
± 20%
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Capacitance
470µF
Voltage
35V dc
Technology
Electrolytic
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
+85°C
Ripple Current
550mA
Tolerance
± 20%
High reliability
Capacitance tolerance ±20%