Panasonic 470 μF Capacitor 16 V dc - ECA1CAM471X
RS Stock No.: 865-0634Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1CAM471X
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Voltage
16 V dc
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Ripple Current
440mA
Tolerance
±20 %
Series
AMX
Product details
AM Series Capacitors from Panasonic
The AM series is a general purpose radial capacitor designed for use in audio applications.
Features & Benefits:
High reliability
Rated voltage range from 6.3 V dc to 100 V dc
Capacitance tolerance ±20%
Capacitance Range 0.1 μF to 22000 μF
sticker-462
Specifications
Capacitance
470μF
Product Type
Capacitor
Voltage
16 V dc
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Ripple Current
440mA
Tolerance
±20 %
Series
AMX
Product details
Features & Benefits:
High reliability
Capacitance tolerance ±20%