Panasonic 2200μF Electrolytic Capacitor 10V dc, Through Hole - ECA1AM222
RS Stock No.: 727-0518Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA1AM222
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
2200µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
5mm
Ripple Current
920mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%
Series
M
Product details
M Series
Smaller than SU series
High reliability
High ripple current
Low impedance
Long life
Fully sleeved
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Capacitance
2200µF
Voltage
10V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
10 (Dia.) x 20mm
Height
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
10mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
2000h
Lead Pitch
5mm
Ripple Current
920mA
Leakage Current
3 μA
Tolerance
±20%