Nichicon 330 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - UPW2A331MHD Radial Lead
RS Stock No.: 167-8076Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPW2A331MHD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PW
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
8%
Product details
PW Series Radial 50 to 450V
PW Aluminium Electrolytic Capacitors
Smaller case size and lower impedance than PM series
Low impedance and high reliability withstanding 2000 hours to 8000 hours
Rated Voltage Range: 6.3 to 450V
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic - ECA2AHG331
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Box
Click here to find out more
You may be interested in
Panasonic - ECA2AHG331
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PW
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
8%
Product details
PW Series Radial 50 to 450V