Nichicon 220 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - UPS1E221MPD Radial Lead
RS Stock No.: 519-4065PBrand: NichiconManufacturers Part No.: UPS1E221MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
EU, RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
14%
Product details
Nichicon PS Series Capacitors
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 3000 hours
Lead free reflow soldering
Low ESR
Wide temperature range
Miniature sized
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Bag
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
EU, RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PS
Automotive Standard
No
Dissipation Factor
14%