Nichicon 1000 μF Capacitor 10 V dc, Radial, Through Hole - UPM1A102MPD PC Pin
RS Stock No.: 520-1422Brand: NichiconManufacturers Part No.: UPM1A102MPD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU, RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %
Series
PM
Automotive Standard
No
Product details
Nichicon PM Series Electrolytic Capacitors
Nichicon PM Series Aluminium Electrolytic Capacitors are high reliability, low impedance products that have a 5000-hour load life and are compliant to the RoHS directive (2011/65/EU). The PM series features a wide temperature range, a rated voltage range of 6.3 V to 450 V, and high ripple current.
Features & Benefits:
High reliability
High ripple current
Long life up to 5000 hours
Lead free reflow soldering
Extremely low impedance
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Polarity
Polar
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
EU, RoHS
Leakage Current
4μA
Tolerance
±20 %