Microchip PIC32MX775F256H-80I/PT, 32 bit PIC Microcontroller, 80 MHz, 256kB FLASH, 64-Pin TQFP
RS Stock No.: 687-9316Brand: MicrochipManufacturers Part No.: PIC32MX775F256H-80I/PT
Package Type
TQFP
Pin Count
64
Device Core
PIC
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
256kB
Maximum Clock Frequency
80MHz
RAM Size
64kB
Maximum Supply Voltage
3.6V
Number of Programmable I/Os
51
Minimum Operating Temperature
85°C
Maximum Operating Temperature
-40°C
Height
1.05mm
Length
10mm
Minimum Supply Voltage
2.3V
Instruction Set Architecture
RISC
ADCs
16 x 10 Bit
Product details
PIC32MX5x4/5x5/6x4/6x5/7x4/7x5 32-Bit Microcontrollers
Microcontroller Features
MIPS32® M4K® 32-bit Core
80 MHz maximum frequency - 105 DMIPS
MIPS16e® mode for up to 40% smaller code size
Low-power management modes
Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
Independent Watchdog Timer
0.9% Internal Oscillator
Programmable PLLs and Oscillator Clock Sources
Fast wake-up and start-up
Peripherals Features
External Graphics Interface with 34 Parallel Master Port (PMP) pins
USB 2.0 compliant full-speed OTG controller
10/100 Ethernet MAC with MII/RMII interface
CAN 2.0B Module
6 UART Modules – 20 Mbps
4-Wire SPI Modules – 3 or 4, dependant on model
I2C Modules with SMBus support – 4 or 5, dependant on model
Parallel Master Port (PMP)
Direct Memory Access – 4, 6 or 8, dependant on model
10-Bit 1 Msps ADC – 16 Channels
2 Comparators
5 General Purpose Timers
5 Output Compare (OC) and 5 Input Compare (IC) Modules
Real-Time Clock and Calendar (RTCC) Module
Select packaging type
sticker-462
Package Type
TQFP
Pin Count
64
Device Core
PIC
Data Bus Width
32bit
Program Memory Size
256kB
Maximum Clock Frequency
80MHz
RAM Size
64kB
Maximum Supply Voltage
3.6V
Number of Programmable I/Os
51
Minimum Operating Temperature
85°C
Maximum Operating Temperature
-40°C
Height
1.05mm
Length
10mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
2.3V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
ADCs
16 x 10 Bit
Product details
Microcontroller Features
MIPS32® M4K® 32-bit Core
Low-power management modes
Fail-Safe Clock Monitor (FSCM)
Independent Watchdog Timer
0.9% Internal Oscillator