PIC18F4550
Package Type
PDIP
Mount Type
Surface
Pin Count
40
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
32kB
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
2kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
36
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Expanded Memory Size
32kB
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.95mm
Length
53.21mm
Standards/Approvals
No
Minimum Supply Voltage
1.8V
Instruction Set Architecture
RISC
Automotive Standard
No
ADCs
13 x 10 Bit
Program Memory Type
FLASH
Product details
PIC18F2455/2550/4455/4550 8-Bit Flash Microcontrollers
Stock information temporarily unavailable.
Production pack (Tube)
10
Production pack (Tube)
10
| Quantity | Unit price |
|---|---|
Technical Document
Specifications
Brand
MicrochipProduct Type
Microcontroller
Series
PIC18F4550
Package Type
PDIP
Mount Type
Surface
Pin Count
40
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Interface Type
SPI
Program Memory Size
Maximum Clock Frequency
20MHz
RAM Size
2kB
Maximum Supply Voltage
5.5V
Maximum Power Dissipation Pd
800mW
Number of Programmable I/Os
36
Minimum Operating Temperature
-40°C
Analogue Comparators
2
Maximum Expanded Memory Size
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
4.95mm
Length
53.21mm
Standards/Approvals
Minimum Supply Voltage
1.8V