Microchip 1200 V 20 A Schottky Barrier Schottky TO-220 MSC020SDA120K
RS Stock No.: 241-2091Brand: MicrochipManufacturers Part No.: MSC020SDA120K
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Product Type
Schottky Barrier
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-220
Maximum Continuous Forward Current If
20A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
1200V
Series
MSC0
Rectifier Type
Schottky
Maximum Forward Voltage Vf
1.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
75A
Maximum Operating Temperature
175°C
Standards/Approvals
RoHS
Automotive Standard
No
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Product Type
Schottky Barrier
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-220
20A
1200V
Series
MSC0
Rectifier Type
Schottky
Maximum Forward Voltage Vf
1.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
75A
Maximum Operating Temperature
175°C