Microchip Precision Shunt Precision Voltage Reference ±0.5 % 3-Pin SOT-23, LM4040CYM3-2.5-TR
RS Stock No.: 177-3273PBrand: MicrochipManufacturers Part No.: LM4040CYM3-2.5-TR
brand-logo
View all in Voltage References
Technical Document
Specifications
Product Type
Precision Voltage Reference
Package Type
SOT-23
Reference Voltage
2.5V
Reference Type
Precision
Initial Accuracy
±0.5 %
Temperature Coefficient
20 ppm/°C
Mount Type
Surface
Topology
Shunt
Output Current
15mA
Maximum Input Voltage
15V
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.9mm
Length
2.92mm
Standards/Approvals
No
Series
LM4040
Automotive Standard
No
Minimum Input Voltage
2.5V
Output Type
Fixed
Country of Origin
United States
Click here to find out more
View all in Voltage References
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Product Type
Precision Voltage Reference
Package Type
SOT-23
Reference Voltage
2.5V
Reference Type
Precision
Initial Accuracy
±0.5 %
Temperature Coefficient
20 ppm/°C
Mount Type
Surface
Topology
Shunt
Output Current
15mA
Maximum Input Voltage
15V
Pin Count
3
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Height
0.9mm
Length
2.92mm
Standards/Approvals
Series
LM4040
Automotive Standard
Minimum Input Voltage
2.5V