Microchip AT17LV256-10PU, 256 kB EEPROM 8-Pin PDIP Serial-2 Wire
RS Stock No.: 127-2679Brand: MicrochipManufacturers Part No.: AT17LV256-10PU
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Memory Size
256kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
Serial-2 Wire
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
10MHz
Minimum Supply Voltage
3V
Number of Bits per Word
1
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
9.27mm
Standards/Approvals
No
Supply Current
5mA
Data Retention
90year
Automotive Standard
No
Number of Words
256K
Product details
AT17 FPGA Configuration EEPROM
Cascadable read-back to support additional configurations or higher-density arrays
Programmable reset polarity
Low-power standby mode
In-System Programmable (ISP) via 2-Wire serial bus
You may be interested in
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Memory Size
256kB
Product Type
EEPROM
Interface Type
Serial-2 Wire
Package Type
PDIP
Mount Type
Through Hole
Pin Count
8
Maximum Clock Frequency
10MHz
Minimum Supply Voltage
3V
Number of Bits per Word
1
Maximum Supply Voltage
5.5V
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
85°C
Length
9.27mm
Standards/Approvals
Supply Current
5mA