Microchip 25LC320-I/SN, 32kbit Serial EEPROM Memory, 230ns 8-Pin SOIC SPI
RS Stock No.: 826-1884Brand: MicrochipManufacturers Part No.: 25LC320-I/SN
brand-logo
View all in EEPROM
Technical Document
Specifications
Memory Size
32kbit
Interface Type
SPI
Package Type
SOIC
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
8
Organisation
4096 x 8 bit
Minimum Operating Supply Voltage
2.5 V
Maximum Operating Supply Voltage
5.5 V
Number of Bits per Word
8bit
Dimensions
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Number of Words
4096
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Data Retention
200yr
Maximum Random Access Time
230ns
Country of Origin
United States
Product details
25AA320/25C320/25LC320 SPI Serial EEPROM
EEPROM Serial Access - Microchip
You may be interested in
Price on AskingEach (Exc. Vat)
View all in EEPROM
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
sticker-462
You may be interested in
Price on AskingEach (Exc. Vat)
Technical Document
Specifications
Memory Size
32kbit
Interface Type
SPI
Package Type
SOIC
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
8
Organisation
4096 x 8 bit
2.5 V
5.5 V
Number of Bits per Word
8bit
Dimensions
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Number of Words
4096
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Operating Temperature
+85 °C