Littelfuse 5.0SMDJ30A 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 5 kW, 2-Pin DO-214
RS Stock No.: 171-9448Brand: LittelfuseManufacturers Part No.: 5.0SMDJ30A
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
33.3V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
30V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
5kW
Clamping Voltage VC
48.4V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
103A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.41mm
Length
7.11mm
Standards/Approvals
No
Series
5.0 SMDJ
Maximum Reverse Leakage Current
5μA
Automotive Standard
No
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
sticker-462
QuantityUnit pricePer Pack
Specifications
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
33.3V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
30V
Pin Count
2
5kW
Clamping Voltage VC
48.4V
Minimum Operating Temperature
-65°C
Test Current It
1mA
103A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
2.41mm
Length
7.11mm