IXYS MID200-12A4 Single IGBT Module, 270 A 1200 V, 5-Pin Y3 DCB, Panel Mount
RS Stock No.: 194-394Brand: IXYSManufacturers Part No.: MID200-12A4
brand-logo
View all in IGBTs
Technical Document
Specifications
Brand
IXYS
Maximum Continuous Collector Current
270 A
Maximum Collector Emitter Voltage
1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage
±20V
Package Type
Y3 DCB
Configuration
Single
Mounting Type
Panel Mount
Channel Type
N
Pin Count
5
Transistor Configuration
Single
Dimensions
110 x 62 x 30mm
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Product details
IGBT Modules, IXYS
IGBT Discretes & Modules, IXYS
Click here to find out more
View all in IGBTs
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
Specifications
Brand
IXYS
270 A
1200 V
Maximum Gate Emitter Voltage
±20V
Package Type
Y3 DCB
Configuration
Mounting Type
Panel Mount
Channel Type
N
Pin Count
5
Transistor Configuration
Dimensions
110 x 62 x 30mm
Maximum Operating Temperature
+150 °C
Minimum Operating Temperature
-40 °C