GBU10V08
Automotive Standard
AEC-Q200, AEC-Q101, AEC-Q100
Brand
DiodesZetexProduct Type
Bridge Rectifier
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
800V
Mount Type
Through Hole
Package Type
GBU
Number of Phases
1
Pin Count
4
Configuration
Single Phase
Maximum Operating Temperature
150°C
Forward Current If
10A
Minimum Operating Temperature
-40°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
500A
Peak Forward Voltage Vf
0.85V
Peak Reverse Current Ir
5μA
Length
22.3mm
Height
18.8mm