Cornell-Dubilier 6800 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - SLPX682M035C3P3 PC Pin
RS Stock No.: 744-1146Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: SLPX682M035C3P3
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
6800μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
59mΩ
Series
SLPX
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
Cornell-Dubilier SLPX Series
Features and Benefits:
3000 h ripple load life at rated voltage
Small case size with high capacitance
Suitable for switching power supplies
10 mm lead spacing
High ripple current
Cost effective
22 mm to 35 mm diameter
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
Select packaging type
sticker-462
Select packaging type
Specifications
Capacitance
6800μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Polarity
Polar
Height
30mm
Length
30mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
10mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
59mΩ
Series
SLPX
Automotive Standard
No
Country of Origin
China
Product details
Cornell-Dubilier SLPX Series
Features and Benefits:
10 mm lead spacing
High ripple current
Cost effective
22 mm to 35 mm diameter