Cornell-Dubilier 1500μF Electrolytic Capacitor 450V dc, Screw Mount - DCMC152T450BC2B
RS Stock No.: 872-0409Brand: Cornell-DubilierManufacturers Part No.: DCMC152T450BC2B
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1500µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Screw Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
50.8 x 104.78mm
Height
104.78mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
50.8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
22.23mm
Lifetime
2000h
Equivalent Series Resistance
89.5mΩ
Series
DCMC
Ripple Current
5.3A
Leakage Current
6 mA, ≤6√CV μA
Tolerance
-10 → +50%
Country of Origin
United States
Product details
DCMC series
Clamp-fixing +85°C
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
sticker-462
Specifications
Capacitance
1500µF
Voltage
450V dc
Mounting Type
Screw Mount
Technology
Electrolytic
Dimensions
50.8 x 104.78mm
Height
104.78mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
50.8mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lead Pitch
22.23mm
Lifetime
2000h
Equivalent Series Resistance
89.5mΩ
Series
DCMC
Ripple Current
5.3A
Leakage Current
6 mA, ≤6√CV μA
Tolerance
-10 → +50%
Country of Origin
United States
Product details
DCMC series
Clamp-fixing +85°C