RS Stock No.: 174-9012Brand: APEMManufacturers Part No.: FPDR3D1428F12TV
brand-logo
View all in Push Button Switches
Technical Document
Specifications
Brand
Apem
Switch Operation
Momentary
Illuminated
Yes
Panel Cut Out Diameter
30mm
Mounting Type
Panel Mount
Push Button Colour
Black
Contact Configuration
DPDT
Voltage Rating
12V dc
Push Button Style
Round
LED Colour
Red/Green
Contact Current Rating
200 mA @ 12 V dc
Contact Material
Silver
Manufacturer Part No.
FPDR3D1428F12TV
Case Colour
Chrome
Contact DC Voltage Rating
12V
Legend
TV
Terminal Type
Solder Lug
Stock information temporarily unavailable.
APEM Illuminated Push Button Switch, Momentary, Panel Mount, 30mm Cutout, DPDT, Red/Green LED, 12V dc
sticker-462
sticker-462
QuantityUnit price
Technical Document
Specifications
Brand
Apem
Switch Operation
Momentary
Illuminated
Yes
Panel Cut Out Diameter
30mm
Mounting Type
Panel Mount
Push Button Colour
Black
Contact Configuration
DPDT
Voltage Rating
12V dc
Push Button Style
Round
LED Colour
Red/Green
Contact Current Rating
200 mA @ 12 V dc
Contact Material
Silver
Manufacturer Part No.
FPDR3D1428F12TV
Case Colour
Chrome
Contact DC Voltage Rating
12V